Plastika břicha (abdominoplastika, miniabdominoplastika)

Zpět na operace

Plastická úprava břicha má za cíl odstranit tukové a kožní nadbytky stěny břišní tak, aby došlo k jejímu vypnutí a zlepšil se její vzhled. Je to zákrok, pomocí kterého se dají odstranit rovněž strie, obzvláště jsou-li vytvořeny převážně v podbříšku. Strie, které jsou lokalizovány nad pupkem jsou po plastice břicha vypnuty a to je činí méně nápadnými. Součástí zákroku je rovněž sblížení rozestouplých přímých svalů břišních (diastáza přímých svalů břišních). Tato část zákroku napomáhá zpevnění břišní stěny a zeštíhlení pasu.
Operace se provádí v celkové anestezii za třídenního pobytu na klinice. Pacientky jsou přijímány na kliniku v den zákroku. Je nutné aby byly v den operace nalačno, tzn. od půlnoci nejíst nepít a nekouřit. Anesteziolog, který pacientku při zákroku uspává požaduje předoperační vyšetření, které by mělo být provedeno přibližně jeden týden před operací u praktického lékaře.

Operace trvá přibližně jeden a půl hodiny. Operační řezy a výsledné jizvy jsou umístěny do podbříšku tak, aby byly schovány pod spodním prádlem, další jizvička obkružuje pupek. V případě, že pacientka podstupuje miniabdominoplastiku, výsledná jizva je umístěna jen v podbříšku a je kratší. Miniabdominoplastika je zákrok, který koriguje jen dolní část podbříšku a je efektní u pacientek, které mají méně vyjádřené nadbytky stěny břišní a korekce krajiny nad pupkem není nutná. V závěru zákroku je pacientka oblečena do elastického prádla speciálně určeného pro plastické úpravy břicha.

Ze sálu je pacientka převezena na pooperační dospávací pokoj, kde je po narkóze monitorován stav vědomí pacientky a kontrolovány základní životní funkce. Je  pod stálým dohledem zdravotní sestry. Po odeznění účinků narkózy je pacientka umístěna zpět na svůj pokoj. Během zákroku je zahájeno profylaktické podávání antibiotik. Pooperačně pacientka pravidelně dostává injekce tlumící bolesti. 

Pooperační péče
Pooperačně jsou z ran vyvedeny drény, které odsávají zbytkovou krev. Třetí den, kdy pacientka odchází domů se odstraňuje při převazu jeden drén a druhý zpravidla v průběhu dalších tří až pěti dnů.
Pacientka je při propuštění z kliniky vybavena balením antibiotik a léků tlumících bolesti. Obdrží operační protokol (popis průběhu operace) a propouštěcí zprávu s doporučením, jak postupovat v pooperačním období a kdy se dostaví ke kontrolám.  Zastřižení konečků stehů je provedeno za 14 dní od zákroku (stehy jsou vstřebatelné, procedura je nebolestivá). Elastické prádlo se doporučuje nosit 4 týdny.

Zpět na operace 

 

 

 

 

kurial_footer_new.png